Znaczenie bakterii jogurtowych w leczeniu

Gdy byłam dzieckiem często chorowałam, co wiązało się z wielokrotnym spożywaniem antybiotyków. Pamiętam, że zawsze w trakcie kuracji antybiotykowej i tuż po niej, mama kazała mi jeść jogurty? Dlaczego? Co takiego znajduje się w jogurtach, że wspomagają proces leczenia?

Ważna rola bakterii jogurtowych

bakterie jogurtoweJako dorosła osoba dowiedziałam się, że jogurty probiotyczne zawierają w sobie dobroczynne bakterie. Jak to możliwe, że spożywane bakterie jogurtowe korzystnie wpływają na poprawę naszego zdrowia? Bakterie jogurtowe to pałeczki kwasu mlekowego, które tworzą warstwę ochronną dla naszego układu pokarmowego? Ich sekret polega na tym, że obniżają poziom pH w naszym przewodzie pokarmowym, skutecznie odstraszając zarazki. Dlatego też spożywanie jogurtów zawierających takie kultury baterii jest istotne przy dolegliwościach takich jak alergie pokarmowe czy zatrucia. Są też pomocne przy biegunkach różnego rodzaju: zarówno tych spowodowanych np. stresem lub podróżą, jak i tych występujących po antybiotykoterapii. Ale bakterie jogurtowe są wskazane nie tylko przy problemach związanych z układem pokarmowym. Ich spożywanie jest wyjątkowo wskazane przy atopowym zapaleniu skóry oraz zakażeniu rotawirusami. Na pewno też będą wsparciem jeśli cierpimy z powodu długotrwałego, przewlekłego stresu. Dodatkowo, kobiety stosujące antykoncepcję doustną powinny przyjmować taki rodzaj bakterii, ponieważ chroni on mikroflorę układu moczowo-płciowego. Regularne i systematyczne spożywanie bakterii jogurtowych przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści. Poza wspomaganiem układu odpornościowego, bakterie te regulują pracę jelit i chronią je przed niebezpiecznymi bakteriami. Ponadto, pozytywnie wpływają one na poprawę wchłaniania wapnia i poprawę trawienia białka i tłuszczów. 

Regularnie spożywanie bakterii jogurtowych zawartych w jogurtach probiotycznych przynosi wiele korzyści naszemu organizmowi. Tego typu produkty są szeroko reklamowane w mediach i bardzo łatwo dostępne w sklepach. Dzięki temu możemy spożywać je codziennie i z łatwością dbać o swoje zdrowie. To znakomite wsparcie w sytuacji gdy coś nam dolega, ale także działanie profilaktyczne, które może uchronić nas przed wieloma problemami. Spożywanie bakterii jogurtowych to łatwy sposób na poprawę kondycji naszego organizmu.