Zalety maści z żywokostu

Produkt ten znalazł zastosowanie w łagodzeniu stanów napięcia mięśniowego, a także wspomagająco po przebytych urazach, odmrożeniach oraz oparzeniach. Wykazuje ponadto działanie relaksujące i ściągające. Maść żywokostową można zrobić samodzielnie albo kupić bez recepty w aptece za około 16 zł. Jest w pełni naturalny i wykonywany z pospolitej rośliny, którą możemy spotkać na polach i łąkach. Rośnie przy strumieniach lub rowach melioracyjnych.

Na co pomogą nam maści z żywokostu?

maść z żywokostuWykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji nalewek i maści, które sprawdzają się wspomagająco w leczeniu różnego rodzaju urazów – skręceń, zwichnięć, stłuczeń, złamań, a także łagodzeniu dolegliwości bólowych i obrzęków z nimi związanych. Działa kojąco na stany napięcia mięśni, np. po wysiłku fizycznym, a także dokuczliwe bóle kręgosłupa czy stawów. Korzeń żywokostu zawiera śluz, polifenole, fruktany, alantoinę, krzem, garbniki, asparaginę. Działa zmiękczająco na skórę, przeciwzapalnie, ściągająco, a także chroni tkanki przed nieprawidłowym zabliźnieniem. Maść z żywokostu bez problemu kupimy w aptece lub sklepie zielarskim. Pamiętajmy, że korzeń żywokostu lekarskiego można stosować wyłącznie zewnętrznie, ponieważ zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają toksycznie na wątrobę i mogą doprowadzić do jej uszkodzenia, marskości, a nawet raka. Przeciwwskazaniami do stosowania maści z żywokostu są choroby wątroby i nadwrażliwość na jego składniki. Kobiety karmiące oraz w ciąży przed zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem. Rośliny ta nie jest ponadto wskazana dla dzieci. Pamiętajmy o tym podczas stosowania tego preparatu. Maść z żywokostu lekarskiego można zrobić w domu. Jeśli nie ma możliwości wykopania korzenia, najłatwiejszym wyjściem będzie kupienie go w sklepie zielarskim.

W postaci sproszkowanego korzenia czy maści jest dostępny w aptekach. Jednakże w warunkach domowych można przygotować miksturę do okładów na bolące miejsca. Podczas spacerów po łące czy polanie można natknąć się na się na tę roślinę. Korzeń trzeba wykopać i wysuszyć. Po rozdrobnieniu należy zalać go olejem i naczynie wstawić do garnka z wodą. Gotować wodę przez godzinę, powtarzać gotowanie przez trzy kolejne dni. Przez ten czas olej wyciągnie substancje lecznicze z korzenia. Potem wystarczy tylko smarować obolałe miejsca tym olejowym maceratem.