Zaknięte ogrody w słoikach

Każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie, którym będziemy mogli cieszyć oczy o każdej porze roku. Małe mieszkanie w bloku wcale nie wyklucza tej możliwości. Możemy stworzyć swój własny ogród w miniaturze i w ten sposób otoczyć się ulubionymi roślinami i kolorami. Zamknięte w słoikach kompozycje są naprawdę niewymagające. Możemy postawić je na oknie w swoim mieszkaniu lub na biurku przy którym pracujemy.

Bajkowe ogrody w słoikach

ogród w słoikuNajważniejszą sprawą w tworzeniu takiego ogrodu w miniaturze jest wybór roślin. Powinny być to te gatunki, które są karłowate i wolno rosnące. Najlepiej zestawiać ze sobą rośliny o podobnych wymaganiach. Mogą to być kaktusy, sukulenty lub rośliny tropikalne. Może być to zatem bluszcz, asparagus, fitonia czy skrzydłokwiaty. Najmniej wymagający ogród w słoiku to ogród z kaktusami lub sukulentami. Do ich stworzenia nada się wszystko co ma szklane ściany i są otwarte. Mogą być to misy, nieużywane akwaria, słoje. Rośliny te są niezwykle cierpliwe i właściwie samowystarczalne. Nie potrzeba im wiele do życia. Wystarczy przepuszczalne podłoże, które udekorujemy kilkoma warstwami piasku lub żwirku. Możemy też do tego pustynnego krajobrazu dołożyć muszle lub patyczki. Te rośliny dobrze komponują się w minimalistycznym krajobrazie dlatego nie należy przesadzać z dodatkami. Wymagają tez słonecznych miejsc. W domu możemy pokusić się o wiszące kule szklane lub naczynia w formie żarówki. W nich oplątwy poradzą sobie bardzo dobrze. Jeśli zdecydujemy się na rośliny tropikalne wówczas jest dobrze wybrać zacienione miejsca i wilgotne. Dobrze będą czuć się w kuchni i w łazience. Możemy ozdobić je mchem lub korzeniami aby przypominały dżunglę. Taki ogród wymaga od nas trochę uwagi. Powinniśmy sprawdzać regularnie podłoże. Czy nie jest za mokre lub przesuszone. Liście nie powinny dotykać szklanych ścian dlatego rośliny należy przycinać. Trzeba też obserwować czy na roślinach nie pojawia się jakiś nalot, który może świadczyć o chorobie.

Ogrody mają to do siebie, że nigdzie się nie spieszą. Czas mija a one rosną we własnym tempie. Pod tym względem dobrze by było wziąć z nich przykład. Dlatego dobrze mieć je w zasięgu wzroku, aby o nich nie zapomnieć, a także aby tym zielonym widokiem przywołać przyjemne wspomnienia lub po prostu umilić sobie w ten sposób czas.