Wykorzystanie cegły w budownictwie

W nowoczesnych wnętrzach ostatnim hitem jest stosowanie cegły ręcznie formowanej. Moda ta bez wątpliwości zawitała u nas o wiele wcześniej. Tego typu rozwiązanie może być kojarzone z domkami angielskimi, ale także pięknymi i ciepłymi ścianami kominkowymi w domach amerykańskich. Cegła była wcześniej stosowana również u nas, jednak nie tyle doceniano jej wartości dekoracyjne, co użytkowe. Dzisiaj jest ona używana częściej jako rustykalny lub zupełnie elegancki element wykończenia elewacji, czy też ścian wewnętrznych w salonach i sypialniach, ale nie tylko tam, bo też w wielu innych miejscach.

Zalety cegły ręcznie formowanej

cegła ręcznie formowanaZastosowanie i wyrabianie cegły znane jest od wielu dziesięcioleci. Jest to przede wszystkim naturalny produkt, wysoki jakościowo oraz łatwy w procesie konserwacji i użyciu. Cegła ręcznie formowana jest wyjątkowo trwała i naturalna. To produkt niewątpliwie ponadczasowy. Potrafi nadać uroku każdemu wnętrzu i nadaje niepowtarzalny charakter. Nazwa może być dzisiaj nieco myląca. W dzisiejszych czasach, cegła nie jest już wytwarzana ręcznie, jedynie możemy ją pozyskiwać z materiałów rozbiórkowych, bądź wytwarzać w fabrykach. Wyglądem jednak jest prawie identyczna z tą, która była wytwarzana sto lat temu. Cegła ręcznie formowana to kompilacja dwóch zupełnie przeciwstawnych cech estetycznych: surowości oraz ciepła. Dzięki tym właśnie cechom, stała się ona tak elastyczna w budownictwie i uniwersalna, przez co była powszechnie stosowana. Dzisiaj podkreśla się głównie nie tyle cechy użytkowe cechy, co dekoracyjne. Ta druga cecha odgrywa dzisiaj o wiele bardziej znaczącą rolę. Na rynku istnieje mnóstwo rodzai i kolorów cegieł ręcznie formowanych. Dzieki temu spektrum jej zastosowania staje się praktycznie nieograniczony. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko w architekturze tradycyjnej i klasycznej, ale również we wnętrzach modernistycznych, czyli tych bardzo nowoczesnych. Ręcznie formowane cegły to autentyczny i uniwersalny produkt, który ma bardzo osobliwy charakter. Dawniej stosowane cegły nie były impregnowane, a mimo to zachowały się do dziś i mają się całkiem dobrze.

Stanowią one dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, atmosferycznymi i innymi szkodliwymi. Są również odporne wysoce na ogień. Budując ścianę składającą się z trzech warstw cegły, możemy uzyskać wewnątrz bardzo korzystny mikroklimat. Wspaniale wyglądają również cegły jako obudowy kominków, czy pieców na przykład do pizzy. Dzięki swym niewielkim rozmiarom, cegła daje wiele możliwości, można bowiem murować z niej niewielkie półki. Szereg możliwości jakie daje cegła ręcznie formowana jest na prawdę duży. Wystarczy mieć tylko bujną wyobraźnię i ciekawy pomysł na jej wykorzystanie.