Wielotonowa przyczepa samochodowa

Teren, który niedawno zakupiliśmy w celu organizacji dużych imprez historycznych miał jedną zasadniczą wadę, której nie przewidzieliśmy. Znajdowało się na nim bowiem mnóstwo starych ruin, resztek domów i fundamentów, które musiały zostać przez nas usunięte. Zapewne to właśnie dlatego owy teren miał tak niską cenę, jednak wymagał ogromnego nakładu pracy i czasu, by nadawać się do organizacji jakichkolwiek zlotów.

Przyczepa do wywozu odpadu z robót

przyczepa ciężarowaWykarczowanie terenu i rozbiórka pozostałości po zabudowaniach nie była problemem, bo było nas wystarczająco dużo, by bardzo szybko uwinąć się z większością prac, nawet przy zrównaniu z ziemią ruin. Problemem natomiast okazał się wywóz pozostałości, gdyż nikt z nas nie dysponował samochodem, który miałby wystarczającą ładowność by wygodnie wywieźć cały gruz i wszelkie pozostałości po robotach ziemnych. Nawet jazda drużynowym samochodem dostawczym oznaczałaby mnóstwo kursów i ogromne koszty benzyny, a wynajęcie samochodu do wywozu gruzu było stanowczo ponad nasz budżet. Na pomysł rozwiązania problemu zalegającego odpadu wpadł jednak kolega z drużyny, który zaproponował iż do samochodu dostawczego, którym woziliśmy większość sprzętu na wyjazdy mogła zostać z łatwością podłączona przyczepa ciężarowa, na której można było zmieścić o wiele większe ilości gruzu niż pojedynczo w samochodach. Potrzebna jednak była przyczepa o dużej ładowności, która mimo to mogła zostać przyczepiona do samochodu mniejszego niż ciężarowy. Na nasze szczęście, bardzo dużo dokładnie takich przyczep można było znaleźć w lokalnym sklepie budowlanym. Oczywiście, do wyboru mieliśmy kilka różnych odmian, od typowo ciężarowych, po bardziej uniwersalne, wyposażone w dużą plandekę, które lepiej nadawały się do naszych potrzeb bo miały o wiele większą ładowność, a jednocześnie nie ważyły za dużo, i mogły być podłączone nawet do samochodu osobowego, gdyby zaszła taka potrzeba.

Z ledwie jedną taką przyczepą bardzo szybko uporaliśmy się z zalegającym od dawna gruzem i pozostałościami po pracach. Jednak użyteczność takiej przyczepy nie skończyła się tylko na przewozie ciężkich odpadów, bo po zakończeniu robót zaczęliśmy jej używać do przewozu sprzętu drużynowego i namiotów pokazowych, z racji bardzo dużej pojemności.