Warsztaty rzemiosł dawnych dla szkół

Odtwórstwo to nie tylko pasja, którą można rozwijać dla własnej przyjemności. To także wiele umiejętności które nie dość iż można doskonalić dla siebie, to jeszcze przekazywać innym. Jest wiele różnych rodzajów rzemiosła, którymi zajmują się odtwórcy, a w mojej drużynie jest takich co najmniej pięcioro, licząc w tym i mnie. Dlatego też, oprócz pokazów na wyjazdach, często jesteśmy zapraszani do organizacji różnego rodzaju warsztatów i pokazów w szkołach.

Warsztaty rzemiosła w szkole

warsztaty dla szkółOrganizacja warsztatów w szkołach zaczęła się w zasadzie przypadkiem, gdy zaproszono nas do organizacji pokazów dla klasy, do której uczęszczał syn znajomego z drużyny, który często chwalił się iż jego tata odtwarza wikingów. Dyrektor podpatrzył owy pokaz, i spodobał mu się on na tyle, iż podpytał nas, czy drużyna organizuje większe pokazy i warsztaty dla szkół. Było to dla nas coś zupełnie nowego, aczkolwiek zgodziliśmy się bez wahania, cały pokaz organizując przez następnych kilka tygodni, bo należało dopasować materiał do odbiorcy, a nie wszystkie rzemiosła nadawały się dla młodych ludzi. Główną częścią programu było tkanie krajek, które zostało przegłosowane przez żeńską część drużyny. Było to zajęcie na tyle łatwe, iż nawet najmłodsi mogli się w nim spróbować, aczkolwiek efekty były nieraz bardzo przyjemne dla oka, i utkane ozdoby mogły śmiało być używane jako element stroju. Pokazy tkania zawsze przyciągały dużą widownię, szczególnie wśród dziewczyn, więc i tym razem nie mogło tego elementu zabraknąć. Drzeworytnictwo i wypalanie wzorów w drewnie skierowane było dla nieco starszych odbiorców, ale tutaj również efekt końcowy cieszył oko, nawet przy drobnych pracach. W programie było również zapoznanie widowni z podstawami kowalstwa i szycia strojów, jednak były to dość zaawansowane rzemiosła, wymagające nieco wprawy, aczkolwiek mieliśmy nadzieję iż będą one na tyle interesujące by choćby zaciekawić publiczność.

Warsztaty i pokazy rzemiosła zgromadziły tak dużą publiczność, iż musieliśmy w pewnym momencie wzywać wsparcie w postaci reszty drużyny, gdyż było nas zwyczajnie za mało by móc jednocześnie prowadzić pokaz i odpowiadać na pytania. Ale mimo to, sama forma spodobała się nam na tyle, iż obecnie dość często tego typu pokazy organizujemy.