Użyźnianie gleby pod kartofle

Uprawa roślin wymaga nie jedynie zasadzenia danej rośliny w ziemi i czekania, aż da ona pożądane plony, ale również troski praktycznie przez cały okres swojego wzrostu. Po pierwsze w skład takiego dbania o rośliny wchodzi ich podlewanie, ale nie tylko. Jeżeli uprawiamy rośliny, szczególnie na skalę przemysłową lub chociaż częściowo o taką zahaczającą, konieczne jest również ich nawożenie. Jest to szczególnie wydajne w przypadku roślin typu kartofle, które w zasadzie nawozi się tylko raz, a potem można zostawić je w spokoju.

Użyźnienie ziemi pod ziemniaki

nawożenie ziemniakówZiemniaki to, ujmując zagadnienie lekko żartobliwie, jeden z tych płodów rolnych, bez których ludzkość nie miałaby szans na przetrwanie. Oczywiście takie ujmowanie zagadnienia współcześnie jest nacechowane humorystycznie, ale wspomnijmy choćby czasy kilka wieków temu, kiedy złe zbiory ziemniaków spowodowały w Irlandii prawdziwy głód. Obecnie coś takiego nie mogłoby mieć miejsca, ale złe zbiory kartofli wpływają jednak stanowczo na podniesienie ich ceny. Dlatego jeżeli osoba uprawiająca kartofle podchodzi na poważnie do swojego zajęcia, nie może pominąć czynności tak istotnej jak nawożenie ziemniaków. Powinno ono odbywać się jednorazowo, jeżeli zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób. Dzięki takiemu traktowaniu ziemniaki powinny być bardziej odporne na choroby, pasożyty, a również finalnie przynosić większe płody. Choroby ziemniaczane to bowiem spory problem, dlatego ważnym jest odpowiednie wzmocnienie kartofli, aby takim zarazom po prostu nie ulegały. Również pasożyty, z których na pierwszym miejscu należałoby wymienić stonkę ziemniaczaną, mogą bardzo zaszkodzić płodom rolnym. Ewidentnie lepiej jest po prostu nawozić rośliny, nawet jeżeli w nawozie zawarte są substancje chemiczne, niż później wielokrotnie stosować szkodliwe opryski, w których z całą pewnością substancji chemicznych zawarte jest znacznie więcej.

Nawozy to, można powiedzieć, do pewnego stopnia mniejsze zło. Co prawda ich stosowanie powoduje, ze żywność nie jest całkowicie ekologiczna, ale z drugiej strony plony są w tedy przyzwoite, a stosowanie jeszcze mniej ekologicznych rozwiązań, czyli oprysków, staje się zbędne. Stosowanie nawozów przynosi również korzyści ekonomiczne, ponieważ plony są wymiernie większe.