Szkolenie okresowe bhp w Rzeszowie

W zakładzie pracy, w którym pracuję, zatrudnionych jest ponad dwieście osób. Niestety byłem świadkiem kilku wypadków, ale na szczęście żaden z nich nie był bardzo poważny. Zwykle kończyło się na krótkiej wizycie w szpitalu i krótkim zwolnieniu lekarskim, a później ludzie wracali do pracy. Krótko po jednym z takich wydarzeń ja i inni operatorzy maszyn zostaliśmy wysłani na szkolenie okresowe z zasad bezpieczeństwa obowiązujących na terenie zakładu.

Okresowe szkolenia bhp

szkolenia bhp okresowe rzeszówOd jakiegoś czasu firma nie zatrudnia już inspektora bhp na stałe w naszej firmie. Obsługą w tym zakresie zajmuje się jakaś zewnętrzna rzeszowska firma, która w konkretnych sytuacjach przysyła do nas jakiegoś specjalistę, który zajmuje się odpowiednimi zagadnieniami. Tego dnia dotarł do nas jakiś starszy człowiek. Kiedy go zobaczyłem miałem nadzieję, że szkolenie nie nie potrwa długo. Na początku instruktor zaczął opowiadać, jakie szkolenia bhp okresowe rzeszów już prowadził. Nie ukrywam, po chwili słuchania było to już bardzo nudne. Z dalszej wypowiedzi wynikało, że prowadzący szkolenie instruktor kiedyś pracował jako operator maszyn wtryskowych w jednym z zakładów znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego. Dobrze zarabiał, jednak zawsze lekceważył przepisy bhp. Uważał, że ma już duże doświadczenie i wie, w jaki sposób powinien pracować. Rutyna jednak okazała się mylna. Jak opowiadał nigdy nie lubił nosić odzieży roboczej, ponieważ była niewygodna. Dlatego zamiast koszul flanelowych oraz ogrodniczek pracował w jakiś pierwszych lepszych, starych ubraniach ze swojej szafy. Pewnego dnia jak co dzień przyszedł do pracy i uruchomił maszynę. Pech chciał, że na złączu przewodów doszło do jakiegoś spięcia i z maszyny zaczęły lecieć iskry. Koszulka, którą miał na sobie była wykonana z jakiegoś sztucznego materiału i kiedy schylił się, aby odłączyć urządzenie od prądu materiał zapalił się i dotkliwie poparzył jego plecy.

Tamto wydarzenie tak bardzo wpłynęło na jego życie, że postanowił zająć się uświadamianiem innych, jak ważne jest przestrzeganie przepisów bhp. Po wielu kursach zaczął pracę jako instruktor i prowadzi objazdowe szkolenia wstępne i okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przyznam, że sam siedziałem do końca szkolenia uważnie słuchając, czego powinienem się wystrzegać w swojej pracy.