Stosowanie karmy suchej i mokrej

Nasze koty większość swojego życia przesypiają, ponieważ śpią od dwunastu do szesnastu godzin na dobę. Oprócz spania spędzają czas na wędrówkach, polowaniach, zabawie oraz myciu. Koty powinny dobrze się odżywiać, aby były zdrowe oraz miały siłę na codzienną aktywność fizyczną, która w przypadku kotów domowych, nie jest duża. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu życie naszego kota wydłuża się nawet do kilku lat.

Kocie jedzenie – suche czy mokre?

dobra karma dla kotaKoty żyjące na wolności żywią się głównie małymi ptakami, jajkami ptaków oraz myszami, które zawierają duże stężenie tauryny, potrzebnej do właściwego działania serca kota. Przygotowując domową karmę dla naszego mruczka, powinniśmy pamiętać o szybciej wymienionym składniku, dlatego najlepiej zdecydować się na kupno przygotowanej karmy dla kota. Z powodu, że nasze koty na wolności jedzą jedzenie w różnej postaci, mięsa bądź jajka, nie powinniśmy stosować cały czas jednej karmy suchej lub mokrej. Najlepiej stosować którąś z nich, ale kupować ją w różnych smakach, aby nasz pupil nie przyzwyczaił się tylko do jednej. Naszym zwierzakom możemy podawać na zmianę karmę suchą i mokrą, lecz nie po pięćdziesiąt procent jednej i pięćdziesiąt procent drugiej w ich diecie, ponieważ takie ich stosowanie może doprowadzić do otyłości lub problemów trawiennych naszego kota. Najlepiej podawać osiemdziesiąt procent karmy karmy suchej bądź mokrej i dwadzieścia procent drugiego rodzaju. Tylko którą karmę podać w większej ilości? Karma sucha dobrze wpływa na zęby naszego kota, oraz dodaje mu więcej energii. Suche jedzenie zawiera mniej wody w pokarmie, dlatego kot powinien nadrabiać jej brak, pijąc zwykłą wodę. Karma sucha jest odpowiednia w każdym przedziale wiekowym naszego mruczka. Mogłoby się wydawać, że skoro karma sucha nie dostarcza wystarczającej ilości wody naszym pupilom, to lepiej stosować karmę mokrą, posiadającą jej większą ilość. Musimy mieć na uwadze fakt, że karma mokra nie dostarcza tyle samo energii, a kot musi zjeść jej dużo więcej, aby zregenerować swoją siłę. Dobra karma dla kota powinna zawierać dużo substancji odżywczych, taurynę, oraz wodę, w przypadku gdy nasz zwierzak nie chce pić zwykłej.

Musimy dbać o zdrowie naszych kotów, dostarczając im odpowiednie ilości karmy suchej i mokrej. Wybór odpowiedniej karmy dla kota ma ogromny wpływ na ich wygląd, kondycję, zdrowie oraz rozwój, a ich dobre samopoczucie na pewno wzrośnie. Stosując karmę suchą, można posłużyć się automatycznym jej podajnikiem, w przypadku karmy mokrej niestety musimy robić to ręcznie, ale dieta może bazować na karmie suchej, więc ten proceder nie będzie uciążliwy, ponieważ nie będę się odbywać zbyt często.