Stomatolog a powikłania po próchnicy

NooTro zachwyca doświadczeniem

Stomatolog a powikłania po próchnicy

Dbanie o zęby powinno być priorytetem w trosce o nasze zdrowie. Stomatolog zaleca dbanie o zęby ze względu na to, że jama to istna wylęgarnia zarazków. Wystarczy tylko niewielka próchnica, a skutki mogą być opłakane. Zatem jak się przed nią bronić? I co najważniejsze, jakie mogą być jej skutki?

Stomatolog ostrzega o skutkach próchnicy zębów

rzeszów stomatologIstnym zagrożeniem dla naszych zębów jest płytka nazębna, którą należy regularnie usuwać. Bakterie w ten sposób produkują kwasy z resztek pokarmów, które mogą prowadzić po powstawania ubytków. Czy próchnica może się przyczynić do chorób górnych i dolnych dróg oddechowych? Oczywiście, jak najbardziej. Tak czy inaczej rzeszów stomatolog ostrzega, że konsekwencje próchnicy mogą być znacznie poważniejsze. Bakterie mogą znajdować się także w kanale zęba, doprowadzając wtedy do poważnych dolegliwości bólowych. Próchnica prowadzi także do zapalenia okostnej, a w najgorszym przypadku do powstawania ropnia. Może także przedostać się do krwioobiegu, przez co powodować zapalenie mięśnia sercowego czy też zapalenie nerek. Najczęściej jednak powikłaniem próchnicy jest zapalanie przyzębia, który obejmuje tkanki otaczające ząb. Tak czy inaczej, osoby należące mające problem z próchnicą mogą mieć także choroby serca czy też może u nich wystąpić udar mózgu. Próchnica także może przyśpieszyć proces zachorowania na cukrzycę. W gabinecie stomatologicznym jest wykonywanych wiele zabiegów, które powstrzymują rozwój próchnicy, jest to między innymi higienizacja jamy ustnej. Likwiduje ona między innymi brzydki zapach z ust, ubytki próchnicowe czy też eliminuje problem krwawienia dziąseł podczas szczotkowania. Innym ważnym zabiegiem jest piaskowanie, czyli usuwanie osadów i przebarwień. Wykonuje się także skaling, mający na celu usuwanie kamienia nazębnego. Wybór odpowiedniego zabiegu zasugeruje nam nasz stomatolog.

Próchnica u osób zmagających się z cukrzycą i chorobą serca może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego ta grupa powinna dość często badać stan swojego uzębienia. Ważne jest codzienne dbanie o stan jamy ustnej, poprzez używanie odpowiednich past i płukania jamy ustnej. Oczywiście nie można zapominać o czyszczeniu szpar między zębowych i regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego.