Sprawdź, czy dziecko jest bezpieczne w piaskownicy

 

Bezpieczeństwo dzieci jest dla rodziców najważniejsze. Mają to na uwadze, kupując posiłki, zabawki czy kosmetyki do mycia. Przed zakupem fotelika do samochodu sprawdzają dziesiątki stron internetowych, słuchają rad fachowców i porównują testy produktów. W przypadku zakupu ubrań także szukają najlepszych i najzdrowszych materiałów.

Zwracajcie też uwagę na place zabaw

place zabaw z atestemStarsze dziecko to wielokrotnie mniejsza uwaga, kierowana na ich zabawki, pomoce dydaktyczne i tym podobne. Warto jednak pamiętać, że kwestia bezpieczeństwa nie kończy na wieku kilku czy kilkunastu lat. Skoro zwracamy uwagę na certyfikaty zabawek czy ubrań, to czemu często zapominamy np. o placach zabaw. Fakt, zapewnienie bezpiecznych miejsc należy do zarządców osiedli itd., ale lepiej dmuchać na zimne. Warto sprawdzać, czy wysyłamy dziecko na place zabaw z atestem, czy urządzenia posiadają certyfikaty, czy przeszły audyt. Oczywiście, nie wszystkie certyfikaty są wymagane, ale przecież zawsze lepiej, by więcej inspekcji przeanalizowało ryzyko, jakie wiąże się z użytkowaniem konkretnego placu zabaw. Tym bardziej że w jednym miejscu często koncentruje się wiele różnych urządzeń przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Lepiej, by trzylatek nie bawił się w miejscu, w którym powinien przebywać ośmiolatek. Bezpieczeństwo urządzeń zabawowych to również kwestia odporności np. na słońce czy deszcz.

Zdrowe jedzenie, bezpieczne podróżowanie, atestowane zabawki i ubrania. W opiece nad dzieckiem wiele zaczyna się od pytania, czy to jest odpowiednie dla mojego malucha. Podobnie powinno być w przypadku placów zabaw. Warto zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne, czy materiały, z jakich są wykonane, są zdrowe, czy będą właściwe dla dziecka w takim czy innym wieku.