Solidna heblarka do drewna

 

Domyślam się, że zapewne każdy z Państwa słyszał już o takim urządzeniu jak heblarka. Potocznie zwano to urządzenie również strugiem. Na dzień dzisiejszy takie urządzenia funkcjonują również pod innymi nazwami. Możemy się również spotkać z takim określeniem jak strugarka czy też grubościówka. Niemniej jednak za każdym razem mowa jest o tym samym urządzeniu, które używa się do obróbki drewna.

Polecane strugarki do drewna

strugarka do drewnaPierwsze strugarki, które wówczas nazywano po prostu strugami stosowano już w starożytności. Archeolodzy bardzo często odnajdują różne wytwory ludzkich rąk z zamierzchłych czasów na których znaleźć można ślady heblowania. Proces zwany heblowaniem ma w zasadzie dwa zadania. Pierwszym z nich jest nadanie materiałowi odpowiedniej grubości a drugim sprawienie by materiał ten był niemalże idealnie gładki. Nowoczesna strugarka do drewna jest urządzeniem bardzo zaawansowanym pod względem technicznym. Zasilane są energią elektryczną i nie wymagają od stolarza używania tak dużej siły jak miało to miejsce w przypadku strugarek ręcznych. Żeby dobrać odpowiednią strugarkę do swojego warsztatu musimy najpierw jasno określić do czego ma być ona stosowana. Urządzenia dostępne na rynku różnią się bowiem od siebie wieloma istotnymi parametrami. Inaczej działają strugarki do materiałów miękkich a zupełnie inaczej te, które przeznaczone są do obróbki najtwardszych gatunków drewna. Wybierajmy więc mądrze i przemyślmy dobrze decyzję o zakupie.

Ogólnie rzecz biorąc strugarki do drewna są urządzeniami o bardzo dużej mocy. Praca przy takich urządzeniach wymaga od operatora bardzo dużej koncentracji i zachowania maksimum ostrożności. Niestety często zdarzają się wypadki z udziałem tych urządzeń dlatego koniecznie stosujmy się do reguł dotyczących BHP.