Rozliczanie czasu pracy

NooTro zachwyca doświadczeniem

Rozliczanie czasu pracy

W większości firm stosowany jest stały tryb pracy, czyli pracownicy pracują osiem godzin dzienne, a soboty i niedziele mają wolne. Dzięki takiemu systemowi, łatwo wyliczyć, że tydzień pracy wynosi czterdzieści godzin, a w miesiącu wszyscy wypełniają ogólnie ustaloną przez ustawę normę. Jednak w przypadku firm transportowych nie jest tak łatwo, ponieważ często czas pracy kierowców jest równoważony. 

Jak rozliczyć czas pracy kierowcy? 

skrupulatne rozliczanie czasu pracy kierowcówW zależności od firmy transportowej, jej pracownicy mają kursy zajmujące kilka, kilkanaście godzin, albo są liczone w dobach lub tygodniach. W takiej sytuacji nie jest łatwo obliczyć rzeczywisty czas pracy, ponieważ kierowca jest sam i nikt nad nim nie ma kontroli. Na szczęście stosowane są specjalne zabezpieczenia i liczniki w samochodach, w których wszystko co się dzieje z samochodem jest zapisywane i ma to tego wgląd pracodawca. Na ich podstawie możliwe jest skrupulatne rozliczanie czasu pracy kierowców, którzy wyjeżdżają z załadunkiem lub jadą po niego w określoną trasę. Czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia wszelkich czynności na rzecz pracodawcy. Może to być załadunek, rozładunek, przejazd, czy nawet czas oczekiwania na towar. Wszystkie przypadki są dokładnie opisane w kodeksie pracy i powinny też być uwzględnione w umowie zawartej z pracownikiem. Generalnie czas pracy kierowcy nie może przekraczać ustawowych ośmiu godzin w ciągu dnia i czterdziestu w ciągu tygodnia. Dotyczy to również równoważonego systemu, kiedy kierowca pracuje na przykład przez jeden dzień dwanaście godzin, a potem ma przynajmniej jedenaście godzin przerwy. W ten czas, wliczają się także prawnie przysługujące przerwy w ciągu pracy, które mogą wynosić trzydzieści, czterdzieści pięć, czy dobowa przerwa licząca jedenaście godzin. 

W rozliczaniu godzin pracy kierowcy, ważny też harmonogram, który musi być ustalony z określonym wyprzedzeniem. Po zakończonym okresie rozliczeniowym należy go porównać z dostarczonymi dokumentami i zapisami z pojazdu, aby ustalić rzeczywisty czas pracy. Pracodawcy najczęściej prowadzą jedynie ewidencję czasu pracy, a jej rozliczeniem i naliczeniem wynagrodzenia, zajmuje się już księgowa, albo wynajęte biuro rachunkowe. Nie jest to łatwe zadanie, ale dobra księgowa z pewnością z tym sobie poradzi.