Progi zwalniające dla bezpieczeństwa pieszych

Na gęsto zaludnionych osiedlach i w miejscach szczególnie często uczęszczanych przez pieszych ważne jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, ograniczenie prędkości pędzących kierowców i dobre oznakowanie istniejącego zagrożenia. To dobre oświetlenie, znaki i wymuszenie na kierowcach zdjęcia stopy z gazy daje najlepsze efekty. Każdy musi wiedzieć, co może się wydarzyć, jeśli na chwilę straci uwagę.

Próg zwalniający pod domem

progi zwalniająceDla poprawy bezpieczeństwa na drogach ważne są przemyślane znaki i świadomość kierowców. To oni muszą rozumieć najwięcej i przewidywać przykre sytuacje na drogach. W tym właśnie celu stawiane są dobrze widoczne znaki i ograniczenia. Kierowca musi wiedzieć, że przed nim znajduje się odcinek zdecydowanie bardziej niebezpieczny od pozostałych. Wykorzystuje się również progi zwalniające, które wymuszają niejako na kierowcach ograniczenie prędkości przejazdu. Świetna i najczęściej wykorzystywane rozwiązanie na drogach osiedlowych, które przecinają duże skupiska domów. Tam, gdzie ryzyko potrącenia jest największe i tam, gdzie ruch pieszych jak największym czynnikiem ryzyka. Próg zwalniający to dobrze oznaczona przeszkoda, która jeśli kierowca zwolni, nie zrobi żadnej krzywdy samochodowi. W ten sposób mamy pewność, że auta poruszać się będą jedynie z dopuszczalną prędkością, a ryzyko potrącenia niemal spadnie do zera. A jeśli już coś się wydarzy, to raczej nic groźnego.

Bezpieczeństwo to podstawowa zasada, która musi panować na drogach w naszym kraju. Ograniczenie prędkości i świadomość istniejących niebezpieczeństw to fundamentalne czynniki wpływające na zmniejszenie ilości wypadków. Ważne jest mądre stawianie znaków, ograniczeń czy progów, ale jednocześnie nauka kierowców. To od nich bezpieczeństwo zależy w największym stopniu.