Poszukiwania pracowników z Ukrainy do pracy

Jestem właścicielem przedsiębiorstwa. Zatrudniam bardzo dużo ludzi na taśmę produkcyjną. Nie ukrywam jest to praca ciężka i męcząca, dlatego sowicie płace moim pracownikom, ale oni i tak odchodzą, kiedy tylko znajdą sobie lżejszą pracę. Na produkcji jest cały czas rotacja pracowników. Postanowiłem zatrudnić do pracy Ukraińców, ponieważ dla nich taka pensja w porównaniu z ukraińskimi zarobkami jest o wiele bardziej atrakcyjna niż dla Polaków. 

Zacząłem współpracę z Ukraińcami poprzez leasing

leasing pracowników z ukrainy do przedsiębiorstwaAby znaleźć takich pracowników zacząłem współpracę z polsko-ukraińską agencją pracy. Taka forma zatrudnienia pracowników, dawała bezpieczeństwu obu stronom. Pracownikom, pewne i legalne zatrudnienie w oparciu o umowę. A mnie jako pracodawcy, że nikt nie oskarży mnie o wykorzystywanie taniej siły roboczej, a także pracownicy nie będą mogli odejść z dnia na dzień. Zdecydowałem się na leasing pracowników z Ukrainy do przedsiębiorstwa. W ten sposób każdy pracownik, został niejako wypożyczany do pracy w moim przedsiębiorstwie z agencji pracy. Ten okres wypożyczenia, uznawałem jako okres próbny. Jeżeli pracownik byłby zatrudniony z warunków pracy i płacy, zamierzałem podpisać z nim umowę o pracę już bez pośrednictwa agencji pracy. Czas na umowie na okres próbny, mógłby on przeznaczyć na załatwienie sobie papierów i dokumentacji niezbędnych do legalnego, zatrudnienia w Polsce bez pośrednictwa agencji pracy. Kiedy tylko na portalu agencji pracy pojawiło się ogłoszenie o możliwości podjęcia pracy w moim przedsiębiorstwie od razu zgłosiło się wielu kandydatów do pracy. Kwestię rozmów kwalifikacyjnych załatwiała agencja. Podczas rozmów obecny był tłumacz, ponieważ nie każdy Ukrainiec znał w odpowiednim stopniu język polski, żeby móc wszystko zrozumieć. Do pracy na produkcji znajomość języka nie była potrzebna, dlatego nie był to warunek konieczny.

Szybko znalazłem pracowników, którzy chcieli ze mną współpracować. W odróżnieniu od innych pracowników, wcale nie chcieli odchodzić po kilku dniach pracy. Byli dokładni i rzetelni w tym, co robią. Byłem z nich bardzo zadowolony i już wkrótce podpisałem z nimi umowy o pracę na czas nieokreślony. Zarówno oni byli zadowoleni z warunków pracy w moim przedsiębiorstwie, jak i ja byłem zadowolony z ich usług.