Najlepsza folia do kiszonki

Produkcja kiszonki wcale nie jest takim prostym zadaniem jak się wydaje. Siano oraz trawa, która jest zamykana w szczelnym opakowaniu przy pomocy owijarki, musi bowiem spełniać pewne wymogi dotyczące pasz dla zwierząt. Nieodpowiednie, źle dobrane opakowanie, ma bardzo duży wpływ na to, ile składników odżywczych ma dana kiszonka oraz czy nadaje się do tego, aby podać ją hodowanemu przez nas bydłu.

Jakie cechy musi mieć folia kiszonkarska?

folia do kiszonkiProducenci oferują bardzo wiele rozwiązań folii do kiszonki. Często nie wiemy, który tym będzie najlepszy. Co chwilę wychodzą jakieś nowe produkty, które posiadają świetne parametry i właściwości. Żeby dobrze zdecydować, jaki produkt wybrać, powinniśmy uświadomić sobie, jakie cechy folii do kiszonki są najważniejsze. Niestety nie zawsze jest tak, że to, co pisze producent na opakowaniu jest prawdą. Zacznijmy może od kolorów, w jakich dostępna jest folia do kiszonki. W sklepach i hurtowniach są dostępne głównie cztery podstawowe kolory: biały, jasno zielony, ciemno zielony oraz czarny. Czy kolor ma jakikolwiek wpływ na jakość paszy? Oczywiście, ale tylko i wyłącznie dlatego, że różne barwy w różnym stopniu przyciągają promienie słoneczne. Stosowanie folii w kolorze czarnym, w czasie największych upałów nie jest dobrym pomysłem. Bardzo przyciąga on bowiem światło i powoduje jeszcze większe nagrzewanie się kiszonki, a co za tym idzie utratę składników odżywczych. Folia w ciemnych barwach doskonale sprawdzi się podczas ostatnich sianokosów, kiedy słońce nie stanowi już zagrożenia. Zamiast koluru, powinniśmy zwracać uwagę szczególnie na kleistość folii. Jest to cecha, która właściwie najlepiej określa przydatność danego materiału do zastosowania. Jest tak, ponieważ aby pasza odpowiednio się konserwowała, musi być szczelnie zamknięta. Jeśli sianokiszonka będzie miała dostęp do powietrza, będzie nie tylko traciła wartości odżywcze, ale również zacznie gnić.

Oprócz kleistości warto zwrócić uwagę na to, ile metrów folii znajduje się na danej rolce. Wbrew pozorom możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy wartość podana na etykiecie jest prawdziwa. Wystarczy bowiem zważyć rolkę i to wystarczy, aby określić jej długość. Im więcej folii jest nawinięte na daną rolkę, tym bardziej jest ona wydajna.