Na czym polega renowacja felg?

NooTro zachwyca doświadczeniem

Na czym polega renowacja felg?

Felgi są ważnym elementem każdego pojazdu. To one w głównej mierze decydują o ostatecznym wyglądzie samochodu. Źle dobrane felgi, czy ich brak nawet najpiękniejszy potrafią zamienić w mało efektowny. Zakup nowych felg jednak w wielu przypadkach wiąże się z wysokimi kosztami. Szczególnie jeśli mowa o wysokogatunkowych, aluminiowych felgach. Znacznie bardziej opłacalny jest zakup używanych, które możemy poddać renowacji. 

Proces renowacji felg 

renowacja felgUżytkowanie samochodu każdego dnia sprawia, że obręcze na kołach ulegają zniszczeniu. Pojawiająca się rdza oraz łuszczenie lakieru jest oznaką, że wymagana jest renowacja felg naszego samochodu. Jest to znacznie tańsza opcja niż zakup nowych obręczy. W wielu przypadkach ceny renowacji są nawet o 80 procent niższe, niż zakup nowych felg. Sam proces renowacji rozpoczyna się od diagnostyki uszkodzeń obręczy. Jeśli uszkodzenia są poważniejsze warto skorzystać z pomocy doświadczonych pracowników serwisów. Przed przystąpieniem do samej renowacji powierzchni ważne jest bowiem naprawienie oraz zlikwidowanie wszystkich uszkodzeń w postaci otarć czy zagięć. Jeśli stan felg pozostawia wiele do życzenia obowiązkowe jest poddanie go prostowaniu. Wykonuje się je za pomocą siłownika hydraulicznego oraz specjalnych nakładek, które dobierane są do kształtu felgi. Na tym etapie ważny jest materiał, z którego zostały one wykonane. Najbardziej popularne aluminiowe felgi dużo prościej ulegają procesowi prostowania niż stalowe. Są one jednak bardziej podatne na różnego typu uszkodzenia oraz pęknięcia, z tego względu podczas renowacji wymagają dodatkowego uzupełnienia ubytków oraz spawania. Nie możemy poddać ich również procesowi piaskowania. Aluminium jest miękkim materiałem z tego też względu po piaskowaniu tworzą się w nim wżery, które na kolejnych etapach ciężko czymkolwiek zamaskować. Alufelgi znacznie lepiej przechodzą proces odlakierowania chemicznego. W ten sposób pozbywamy się starej warstwy lakieru i przebijamy się do czystego odlewu. 

Ostatnim etapem renowacji felg jest ich malowanie. Najczęściej wybieranymi metodami są lakierowanie pistoletem oraz metodą proszkową. Druga opcja jest znacznie trwalsza, jednak również droższa. Dzięki niej uzyskamy twardszą powłokę lakierniczą. Odbywa się ono w specjalnej komorze co zapewnia lakierowi dodarcie do najgłębszych szczelin.