Listwy zrobione z MDF

 

MDF to skrócona nazwa płyt pilśniowych. Produkowane są z włókien drzewnych i znajdują szerokie zastosowanie w produkcji mebli (dzięki odpowiednim okleinom mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie) oraz różnych elementów wykończenia wnętrz, takich jak na przykład listwy przypodłogowe, które są ważnym elementem wykończenia podłóg.

Lakierowane listwy przypodłogowe

lakierowane listwy mdfListwy produkowane z MDF są dość tanie, co sprawia, że są w zasięgu finansowym większości z nas. Wyglądem mogą z powodzeniem imitować listwy z litego drewna, szczególnie po pomalowaniu. Łatwo jest je przyciąć do pożądanego kształtu, dlatego wyjątkowe lakierowane listwy MDF mogą być zarówno bardzo proste jak i bardzo ozdobne. W sklepach dostępne są listwy różnej szerokości, od minimalistycznych ćwierćwałków aż po listwy szerokie na 15-20 centymetrów. Szerokość listwy warto dostosować nie tylko do wystroju pomieszczenia, ale też do materiału, jakim są wykończone ściany. Ma to znaczenie, ponieważ jednym z zadań listew przypodłogowych jest ochrona ściany od zabrudzeń, wilgoci z mopa podczas mycia czy uderzeń odkurzacza lub miotły w czasie sprzątania. Dzięki listwie ściana pozostanie nienaruszona. Listwy z MDF można używać właściwie we wszystkich pomieszczeniach, jednak należy mieć na uwadze, że jest to materiał wrażliwy na wilgoć. Dlatego w pokojach, które są często sprzątane, a także w kuchni, powinno się stosować tylko listwy dodatkowo zabezpieczone przed wpływem wilgoci, na przykład przez lakierowanie listew.

Kolejnym warunkiem dobrego zabezpieczenia od wody jest prawidłowy montaż listew. Powinny one ściśle przylegać do ścian i podłogi, tak aby nie powstały szczeliny, przez które wilgoć mogłaby się przedostawać do niezabezpieczonej części listwy. Wymaga to nieco pracy, jednakże dzięki temu listwy z pewnością pozostaną w dobrym stanie.