Kurtki narciarskie – jak właściwe dopasować?

Sport na śniegu jest bardzo popularny, ale nie możemy zapominać o tym, że do takiej aktywności fizycznej musimy być pod wieloma względami naprawdę specjalistycznie przygotowani. Przecież niska temperatura i kontakt z wilgocią może mieć bardzo niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia, a tego na pewno staramy się unikać. Powinniśmy jednak także wiedzieć, że wiele rzeczy w kurtkach narciarskich jest przygotowywanych zupełnie inaczej niż w tych tradycyjnych. Po prostu nie sprawdziłyby się one w tak ekstremalnych warunkach.

Kluczowe fakty o kurtce narciarskiej

najlepsza kurtka narciarska puchowa męskaZacznijmy od małego, ale bardzo ważnego elementu, jakim jest sztywny kołnierz, który może mieć nawet wkładkę, ale nie jest konieczne, gdyż dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy w stanie ten kołnierz po prostu ustawić według własnych upodobań. Ma to realny wpływ na wygląd całej kurtki. Jest on także przystosowany poprzez obecność metalowego zamka błyskawicznego do połączenia z kapturem, który będzie skutecznie chronił naszą głowę przed wiatrem i niską temperaturą. Zresztą taka właśnie jest główna funkcja nowoczesnej kurtki narciarskiej. Najlepsza kurtka narciarska puchowa męska może zawierać puch pochodzenia syntetycznego, bo nie będzie on po prostu wchłaniał wilgoci. Zwróćmy jednak uwagę na to, że nie ma on nawet takiej możliwości. Różnicą między tą kurtką a tradycyjną jest, chociażby fakt, że zamiast szwów elementy łączy się tam przy użyciu specjalnego wodoodpornego kleju. Kurtki pokrywane są specjalnym membraną, która chroni przed wodą, a jednocześnie umożliwia normalne odparowywanie różnych gazów, bo to ma dla nas jako użytkowników znaczenie. Choć tego nie zobaczymy, to możemy być pewni, że wszystkie zamki błyskawiczne również są pokryte specjalną powłoką.

Przecież bez takich szczegółów wartość kurtki w tym kontekście byłaby mniejsza. Objętość takiej kurtki pomimo dobrej ochrony przed zimnem wcale nie jest ogromna, bo jej kształt dopasowany w taki sposób, żeby nie stawiała dużego oporu wiatrowi. W przypadku niektórych elementów można nawet regulować ich objętość, dopasowując do swoich potrzeb. Wypełnienie zostało jednak fabrycznie tak rozłożone, żeby zagwarantować nam prawdziwą swobodę ruchów. Materiał kurtek puchowych narciarskich nie będzie bowiem ulegał przecieraniu i pękaniu nawet przy intensywnym użytkowaniu.