Kurs wspinaczkowy pomaga podnieść poziom

NooTro zachwyca doświadczeniem

Kurs wspinaczkowy pomaga podnieść poziom

Na początku wiele osób uczy się wspinaczki na własną rękę. Na bulderze można wypracować w niedługim czasie bardzo dużą siłę mięśni i palców. W pewnym momencie nasze umiejętności zaczną rosnąć znacznie wolniej i może pojawić się nieprzyjemne uczucie rozgoryczenia. Jeśli przetrwamy ten trudny moment i dalej będziemy pracować, na pewno odniesiemy sukces we wspinaczce. Konieczna jednak stanie się praca nad techniką, którą możemy wypracować podczas kursów oraz zajęć sekcji.

Techniki wspinaczkowe poznamy na kursie

kurs wspinaczkowyZazwyczaj, gdy ktoś przychodzi na buldera po raz pierwszy jest w stanie wykonać trasy na poziomie 3 lub 4 według skali francuskiej, co przekłada się na białe trasy na polskich bulderach. Poziomy oznaczane są kolorami, biały jest najłatwiejszy, dalej idą żółty – odpowiednik francuskiej 5, czerwony (6), niebieski (7), oraz przeznaczone dla ekspertów czarne (8). Skala oparta na kolorach jest dość nieprecyzyjna, w pewnym stopniu pozwala jednak szacować nam, na jakim w danym momencie jesteśmy poziomie. Dość szybko można osiągnąć poziom żółtych tras samodzielnie, ale wejście na czerwone trenując na własną rękę, udaje się już nielicznym. Gdy sami zauważymy takie trudności, wynikające najczęściej z braku techniki, najlepiej udać się na sekcję i co jakiś czas przechodzić jakiś kurs wspinaczkowy. Dzięki takiemu kursowi można bardzo szybko poznać niezbędne techniki, dzięki którym będziemy w stanie pokonywać swoje pierwsze 6. Jeśli do tego dołożymy mocny trening wysiłkowy i wytrzymałościowy, całkiem możliwe, że w niedługim czasie w naszym zasięgu będą również niebieskie trasy. Wyższy poziom jednak wymaga naprawdę wielu treningów, zazwyczaj na przestrzeni lat. W praktyce bardzo rzadko zdarza się, by ktoś osiągał kiedykolwiek 8, czyli czarne trasy. Nie jest to jeszcze poziom niemożliwy do zdobycia, ale wymaga wielu wyrzeczeń. Zdeterminowani jednak i ten cel osiągną, jeśli będą przechodzić odpowiednie kursy. Satysfakcja po zdobyciu pierwszej 8 jest niesamowita.

Każdy może dojść do wysokiego poziomu we wspinaczce, jeśli będzie odpowiednio trenował. Podstawą jest utrzymywanie odpowiedniej wagi, a także specjalne kursy oraz treningi sekcji. W każdym dużym mieście znajdziemy salę, na której trenują dobrzy wspinacze, we wakacje natomiast będziemy mogli z nimi pojechać w skały. Taka wyprawa to bardzo ciekawe doświadczenie, którego każdy powinien spróbować.