Jazda jednośladami – prawo jazdy

Polskie prawo dzieli licencję na jednoślady ze względu na wiek kierowcy. Dzięki temu mamy na ulicach mniej wypadków, w których giną młodzi ludzie, którzy nie mieli doświadczenia w jazdach na motocyklu. Niemniej jednak poruszać się jednośladami mogą nawet nastolatkowie. Warunek jest taki, że ich pojazd musi mieścić się w specjalnych granicach pojemności silnika. Takim rodzajem prawa jazdy jest kategoria AM, która upoważnia do jazdy motocyklem o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm sześciennych.

Jak zacząć przygodę z motocyklem? 

prawo jazdy aŻeby rozpocząć jazdę motocyklem musimy spełnić kilka ważnych warunków. Rozpoczęcie szkolenia musi być zapoczątkowane badaniami lekarskimi. Jeśli lekarz wystawi nam pozytywne orzeczenie to wówczas możemy zgłosić się do szkoły jazdy, która będzie koordynowała resztę procesu. Kluczową rzeczą jest osiągnięcie wymaganego wieku. Jeśli chcemy posiadać prawo jazdy A to musimy osiągnąć wiek 24 lat lub w szczególnych sytuacjach 20 ale wymogiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii A2 od dwóch lat. W wieku 18 lat możemy starać się o prawo jazdy kategorii A2, które pozwoli nam na jazdę motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW. Dzięki posiadaniu takiego dokumentu możemy nauczyć się jazdy motocyklem dzięki czemu zdanie egzaminu praktycznego na kat. A nie powinno stanowić żadnego problemu. Koszt wyrobienia prawa jazdy na jednoślady jest mniejszy niż koszt zapłaty za szkolenie z kategorii B. Cała procedura mało się różni. Inaczej wygląda tylko część praktyczna ponieważ jazda motocyklem wymaga specjalnych umiejętności, które będą przez nas przyswajane podczas kursu. W Polsce od pewnego czasu zauważyć można tendencję wzrostową jeśli chodzi o zainteresowanie prowadzeniem motocykli. Co raz większa liczba osób decyduje się na zrobienie uprawnień do kierowania motocyklem przez co wzrasta też sprzedaż samych pojazdów.

Od pewnego czasu w Polsce funkcjonuje przepis, że osoby posiadające prawo jazdy na samochody osobowe w czasie dłuższym niż 3 lata mogą prowadzić motocykle o pojemności skokowej nieprzekraczającej 125 cm sześciennych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ daje możliwość nabycia umiejętności prowadzenia motocykla dzięki czemu w przyszłości łatwiej przebiega zdanie egzaminu praktycznego.