Jak zorganizować szkolną wycieczkę?

 

Pamiętam, że kiedy zaczynałam chodzić do liceum, nie miałam pojęcia, czym chciałabym się zajmować w przyszłości. Nieco mnie to przerażało, ponieważ większość moich znajomych miała już bardzo sprecyzowane zawody i dobierała przedmioty tak, żeby były przydatne podczas rekrutacji na studia. Na początku sądziłam, że pasja albo pomysł przyjdą do mnie samoistnie, ale niestety mijały miesiące, a w moim życiu nic się nie zmieniało.

Dlaczego warto organizować szkolne wycieczki?

wycieczki szkolne LublinDopiero po zdaniu matury uświadomiłam sobie, czym tak naprawdę chciałabym się zajmować. Moją pasją od wielu lat były języki obce i bardzo dobrze sprawdzałam się w ich nauczaniu. Wiele razy pomagałam przyjaciołom zrozumieć przerabiany aktualnie materiał, a także dawałam im pomocne porady dotyczące tego, w jaki sposób powinni się uczyć. Bez większego problemu dostałam się na studia filologiczne z elementami pedagogiki, a dzięki temu, że wkładałam w naukę bardzo dużo pracy, udało mi się obronić tytuł magistra już w pierwszym terminie. Nie miałam także kłopotu ze znalezieniem zatrudnienia w szkole, ponieważ nauczyciele języków obcych byli wówczas bardzo pożądani. Szybko odnalazłam się w nowym środowisku i niedługo potem zostałam wychowawcą klasowym. Starałam się robić wszystko, by moi uczniowie mi zaufali oraz wiedzieli, że mogą się do mnie zwrócić z każdym problemem. Zauważyłam, że niezwykle pomocne przy nawiązywaniu kontaktów nie tylko między mną a uczniami, ale też między nimi samymi, są wspólne wyjazdy. Jeśli chodzi o wycieczki szkolne do Lublina to zawsze był on miastem, które dostarczało moim wychowankom mnóstwo atrakcji. Znajdowały się tam liczne parki, w których mogliśmy odpocząć po długich spacerach, zwiedzaliśmy też liczne zamki oraz muzea, dzięki czemu wyjazdy miały też duży wpływ na edukację.

Wielu nauczycieli nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna w szkole jest integracja. Żeby dziecko mogło się uczyć i prawidłowo rozwijać, potrzebuje nie tylko dobrych podręczników, ale przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa oraz akceptacji. Dzięki wspólnym wycieczkom moi uczniowie lepiej się poznawali i wiedzieli, że mogą sobą ufać. W efekcie wszystkie lekcje były bardziej wartościowe oraz przebiegały w przyjaznej atmosferze.