budynek inwentarski

Jak wyposażyć halę inwentarską?

Nowoczesne rolnictwo w tym hodowla trzody hodowlanej staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Co ważne stosowanie odpowiednich rozwiązań nie tylko podnosi jakość i wydajność prowadzonej hodowali, ale sprawia że hala inwentarska jest bardziej przyjazna środowisku, co także jest kwestią obecnie bardzo istotną. Jak zatem powinna być ona wyposażona i na jakie rozwiązania warto się zdecydować przy jej budowie. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka wskazówek odnośnie tego jak wyposażona powinna być hala przeznaczona do hodowli zwierząt. 

Budowa hali inwentarskie – co warto wiedzieć?

Na wstępie powiemy kilka ogólnych kwestii związanych z budową hali inwentarskiej. Do budowy hali konieczne jest uzyskanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania, a jeśli jest to nie możliwe uzyskanie decyzji o zagospodarowania terenu. Uzyskanie wypisu nie jest szczególnie budynek inwentarskiskomplikowane, konieczne jest tu złożenie wniosku do odpowiedniego organu i uiszczenie opłaty. Jeśli jednak nie ma planu zagospodarowania danego terenu, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji w tej sprawie wraz z odpowiednimi dokumentami, według www.ekspertbudowlany.pl są to:

  • mapę określającą granice terenu,
  • kompletną charakterystykę hali inwentarskiej,
  • dane dotyczące zapotrzebowanie na wodę, energię itd.
  • szczegółowy opis zagospodarowania i odprowadzania ścieków.

Wszystkie te dane uwzględniane są przy wydaniu decyzji i mają one wpływ na to jakie wymagania zostaną postawione dla budowy. Niemniej przy budowie hali inwentarskie zawsze konieczne jest także uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wymóg ten wynika z tego, że prowadzenie hodowli zwierząt zawsze wpływa na stan środowiska naturalnego.

Budowa hali inwentarskiej – posadzki i wentylacja

świetliki z poliwęglanuPrzy budowie hali inwentarskiej ważne jest to by zastosować odpowiednie posadzki. Ich rodzaj w większości wypadków uwarunkowany jest rodzajem trzody hodowlanej, niemniej w większości przypadków sprawdzają się nowoczesne posadzki przemysłowe wykonane z betonu. Zaletą tego rodzaju podłóg jest fakt, że są one bardzo trwałe, a przy tym stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości co np. w przypadku budowy chlewni jest kwestia dość istotną, ponieważ z utrzymaniem w niej odpowiedniego poziomu higieny nie rzadko są  problemu. Poza rodzajem posadzek zastosowanych w hali inwentarskiej bardzo ważnym elementem jest także i odpowiednia wentylacja. Może być tu stosowana mechaniczna wentylacja. czyli takie rozwiązania jak wentylatory do chlewni jak i zwykłe rozwiązania umożliwiające cyrkulację powietrza. Dobrym rozwiązaniem będą świetliki z poliwęglanu, które można dodatkowo uchylać. Wówczas nie tylko zapewnią one odpowiedni ruch powietrza, ale także poliwęglan lity stosowany do ich produkcji zapewni odpowiedni dostęp świtała do wnętrza hali, co także jest przy hodowli zwierząt bardzo ważne. Elementy te stanowią podstawowe rozwiązania, o których absolutnie nie można zapomnieć przy budowie hali inwentarskiej.

Systemy karmienia – jakie rozwiązania stosować?

SYSTEMY KARMIENIAPrzeglądając portale dla rolników, w tym np. www.ppr.pl dowiadujemy się, że przy budowie hali inwentarskiej ważne jest także i to by już na etapie jej planowania wybrać odpowiedni system karmienie. Jest to szczególnie istotne w przypadku takiego systemu jakim są paszociągi z racji tego, że budowa zautomatyzowanego systemu karmienia nie zawsze jest możliwa z powodu braku miejsca czy trudnego rozłożenia hali, dlatego kwestie te należy rozwiązać jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Zaletą takiego systemu karmienia jakim są paszociągi dla trzody jest możliwość zautomatyzowania całego procesu, dzięki czemu odbywa się on praktycznie bez udziału hodowcy. Dodatkowo zaletą stosowanie takiego systemu karmienia jest fakt, że karmienie odbywa się o regularnej porze i w stałych odstępach czasu, co ma korzystny wpływ na jakość całej hodowli. Niemniej należy się liczyć z tym, że budowa paszociągu to spory koszt, w związku z czym choć obecnie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie to jednak przed podjęciem decyzji o wyposażenie hali taki system należy dobrze się nad tym zastanowić. Najszybciej inwestycja ta zwróci się w przypadku dużych hodowli, gdzie automatyka odgrywa naprawdę spore znaczenie.

Kojec porodowy dla macior – czyli co powinno się znaleźć w chlewni?

kojec porodowy dla maciorPrzy hodowli świń bardzo ważnym elementem wyposażenie hali inwentarskiej jest kojec porodowy. Zastosowanie tego rozwiązania jakim jest kojec porodowy dla macior daje pewność, że locha jak i prosięta będą miały optymalne warunki, a dodatkowo niwelowane jest ryzyko przygniecenia prosiąt. Niemniej samych rodzajów kojców porodowych jest obecnie sporo, dlatego powinny one zawsze być dobrane do technologi hodowlanej stosowanej w danej chlewni.

Podsumowując

Odpowiednie wyposażenie chlewni inwentarskiej jest bardzo ważne by hodowla zwierząt przebiegała prawidłowo. Należy jednak pamiętać o tym, że konkretny rodzaj wyposażenia zależny jest od technologii hodowlanej i od gatunku zwierząt hodowlanych. 

Leave a Comment