podłoga przemysłowa

Jak dbać o posadzki przemysłowe?

Posadzki przemysłowe przynajmniej w zamyśle powinny być trwałe, należy się jednak liczyć z tym, że by rzeczywiście miały one odpowiednia wytrzymałość trzeba odpowiedni o nie dbać i właściwie je konserwować. W jakie rozwiązanie warto zatem zainwestować i co się sprawdzi? W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek odnośnie tego jak należy dbać o posadzki przemysłowe. 

Posadzki przemysłowe – co warto wiedzieć?

podłoga przemysłowaPosadzka przemysłowa jest to posadzka wykorzystywana w obiektach przemysłowych. Wykorzystywana z zasady jest w takich obiektach jak:

  • hale produkcyjne,
  • hale magazynowe,
  • obiekty użyteczności publicznej,
  • garaże podziemne,
  • parkingi wielopoziomowe.

Posadzki przemysłowe to jeden z elementów najbardziej narażonych na uszkodzenia w całym obiekcie, a co za tym idzie podłoga tego rodzaju musi się cechować dużą wytrzymałością i odpornością na działania czynników szkodliwych. Do budowy posadzek przemysłowych stosuje się beton towarowy lub żywice, przy czym jednak beton jest zdecydowanie popularniejszy z racji tego, że jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Co jednak o specyfice posadzek betonowych należy wiedzieć?

Posadzki betonowe – ważne informacje

POSADZKI BETONOWEPosadzki betonowe są powszechnie wykorzystywane jako posadzki przemysłowe, z racji tego, że materiał z jakiego się je wykonuje, czyli beton jest stosunkowo trwały. Jednak na portalu www.ekspertbudowlany.pl można przeczytać, że należy się liczyć z tym, że posadzki betonowe są narażone na działanie takich szkodliwych czynników jak:

  • obciążenia statyczne,
  • obciążenia dynamiczne,
  • wcieranie,
  • przenikanie różnego rodzaju płynów.

W związku z powyższym ważne jest to by dobrać odpowiedni rodzaj betonu do budowy takiej posadzki. Standardowo w tym celu stosuje się beton towarowy, ważne jednak jest to by w swoim składzie posiadał on dodatkowe zbrojenie rozproszone, które zmniejsza zjawisko skurczu betonu oraz zwiększa jego wytrzymałość. Zbrojenie rozproszone znajdujące się w betonie może być pod postacią włókna stalowego lub polimerowego, przy czym polimer sprawdza się lepiej, bo jest on odporny na działanie substancji odladzających, nie tak jak stal, która może korodować. Jest to szczególnie ważne w przypadku posadzek wykorzystywanych w obiektach użytku publicznego czy na parkingach. Niemniej samo zastosowanie odpowiedniego betonu do budowy posadzki przemysłowej nie jest wystarczające by zachowała ona na długi czas swoją trwałość, ważne jest tu to by była ona odpowiednio i regularnie konserwowana.

Jak prawidłowo czyścić posadzki betonowe?

naprawa betonuWedług artykułu na portalu www.budujemydom.pl na trwałość posadzek betonowych w dużej mierze przekłada się to jak będą one pielęgnowane. Należy się liczyć z tym, że zabrudzenia osadzające się na powierzchni posadzki mogą wpływać na jej stopniowe uszkadzanie, Ważne jest tu to by posadzka była regularnie odkurzana i zamiatana co pozwoli na usunięcie z jej powierzchni piasku i kurzu. Jest to o tyle istotne, że piasek znajdujący się na posadzce, pod wpływem przesuwania go czy to poprzez koła samochodów, wózków widłowych czy też obuwia pracowników zachowuje się jak papier ścierny i tym samym niszczy on wierzchnią warstwę posadzki, co sprawia, że jej niszczenie ulega przyspieszeniu. Ważne jest także i to by w przypadku rozlania na posadzkę płynów takich jak tłuszcze czy też substancje chemiczne zostały one bezzwłocznie usunięte z posadzki, a samo miejsce zostało przemyte czystą, ciepłą wodą. W przypadku substancji żrących konieczne może być także zastosowanie środka zobojętniającego. Ważnym elementem jest także dobór odpowiednich detergentów. Nie mogą one być zbyt agresywne, ponieważ w innym razie w trakcie mycia mogą one uszkadzać posadzkę, podobnie zresztą jest w przypadku maszyn czyszczących ich pady czy tez szczotki powinny być miękkie w innym razie mogą one przyczyniać się do powstawania zarysowań, co także wpłynie niekorzystnie na stan podłogi.

Konserwacja podłogi przemysłowej

impregnaty do betonu Nawet w przypadku, gdy o podłogę przemysłową dba się prawidło przez cały czas jej eksploatacji to jednak zawsze pozostaje konieczność jej konserwacji. W przypadku posadzek o średnim natężeniu eksploatacji konserwacja powinna być przeprowadzana raz na pięć lat, w przypadku większej eksploatacji raz na trzy lata. Przy widocznych uszkodzeniach przeprowadzenie renowacji może być konieczne wcześniej. Podstawowym zabiegiem konserwacyjnym jest impregnacja betonu. Co ważne impregnaty do betonu tworzą na powierzchni powłokę ochronną, która sprawia, że posadzka jest bardziej odporna na działanie płynów, zabrudzeń i dodatkowo jest ona łatwiejsza do utrzymania w czystości. Co jednak ważne do wykonywania konserwacji posadzki przemysłowej konieczne jest zatrudnienie odpowiedniej firmy.

Podsumowując

Posadzki przemysłowe z zasady są trwalsze niż te zwykłe, niemniej by zachowały one swoje parametry trzeba o nie odpowiedni dbać. Ważne jest tu zarówno codzienne ich czyszczenie jak i okresowa konserwacja.

1 thought on “Jak dbać o posadzki przemysłowe?”

  1. Przede wszystkim jeśli chodzi o takie posadzki to warto jest stosować się do zaleceń, firmy, która je wykonała. Czyli pilnować, aby żadne ciężki sprzęt nie wjeżdżał na halę, do tego trzymać się terminów konserwacji, jak i naprawiać w szybki sposób ubytki, które w takiej posadce przemysłowej powstaną.

Leave a Comment