Dostosowanie jedzenia dla konia

W zależności od tego na jakim etapie życia jest nasz koń musimy dostosować mu odpowiednie posiłku. Dzięki temu zwierzę jest zdrowe oraz ma zapewniony komfort psychiczny. Przy żywieniu tego wyjątkowego zwierzęcia są też ważne inne kwestie jak rytuały godzinowe, stały dostęp do wody oraz powolne zmiany rodzaju karmy.

Najważniejsze elementy żywienia konia hodowlanego

pasze dla koni starszychPosiadacze koni hodowlanych wiedzą, iż to zwierzęta delikatne w kwestiach żołądkowych. Mają one dodatkowo małe żołądki, przez co należy szczególną uwagę zwracać na wielkość ich posiłków oraz wszelkie zmiany. W zależności od różnych rzeczy pasze dla koni starszych, aktywnych fizycznie czy też w ciąży mogą się mocno różnić. W różnych etapach życia koń potrzebuje większej bądź mniejszej ilości witamin oraz minerałów, a także wielkości posiłków. Dzięki kratkom ograniczającym tempo żywienia również sięgają po mniejsze porcje, a dzięki temu dokładniej przeżuwają. Siano raz trawa to główne elementy jedzenia konia, jednak niejednokrotnie dodaje się do nich siemię lniane, łupiny soi, jak również otręby ryżowe czy makuchy. Warto jednak zaznaczyć, iż wszelkie zmiany muszą następować powoli, aby żołądek zwierzęcia zdążył przystosować się do nowego pokarmu. Istotne jest też to, iż konia nigdy nie karmimy przed wysiłkiem, aby nie było mu ciężko, a także po wysiłku, gdyż krew przemieszcza się wtedy po całym ciele, a żołądek nie ma dobrego wsparcia.

Dobrym wyborem każdego właściciela konia jest dostosowanie posiłków do każdego zwierzęcia z osobna. Każdy koń to indywidualista, który potrzebuje innych właściwości odżywczych. Zadbajmy należycie o nasze zwierzę hodowlane, aby żyło długo, a dodatkowo miało pełen komfort psychiczny. W ten sposób i my będziemy zadowoleni z naszego konia.