Dobry nawóz wapienny

Gdybyśmy zastanawiali się nad tym dlaczego nasza uprawa przydomowa albo bardziej profesjonalna tak słabo rośnie to problemem może być kwaśne pH. Oznacza to, że musimy zaopatrzyć się w odpowiedni nawóz wapniowy dostosowany do rodzaju podłoża lekkiego albo ciężkiego. Warto poszukać odpowiedników nieco tańszych, jednak o wystarczających dawkach dla naszej gleby. Pamiętajmy też o tym, iż nie powinniśmy sypać przypadkowych ilości, a odpowiednio dobrane.

Nawóz wapienny do uprawy domowej i profesjonalnej

tanie nawozy wapniowe granulowaneNiekiedy należy sprawdzać odczyny naszej gleby przy uprawie domowej albo profesjonalnej, abyśmy mogli kontrolować odpowiedni poziom minerałów. Dzięki temu nasze rośliny będą rosły szybciej, a także lepiej, przez co będziemy mogli spodziewać się lepszych zbiorów w przypadku upraw w celach spożywczych. Gdy pH gleby jest kwaśne musimy je zmienić na obojętne lub lekko alkaliczne. Służą do tego drogie, jak i tanie nawozy wapniowe granulowane, tlenkowe albo węglanowe. Tlenkowe służą najczęściej przy profesjonalnych uprawach, których gleby są ciężkie. Mocno się też pylą, dlatego nawozimy w dni bezwietrzne. Warto też wspomnieć, iż wystarczy jedna porcja, aby unormować poziom pH, dlatego dostosujmy dawkę tak, aby nie dać nawozu za dużo. Bardziej bezpieczne są nawozy węglanowe, które musimy dawać regularnie, aby zyskać optymalny poziom pH, jednak utrzymuje się on potem bardzo długi okres i raz na jakiś czas wystarczy podsypać nawozu. Nadaje się on do gleb lekkich oraz ciężkich, więc na spokojnie nada się do uprawy w naszym własnym ogrodzie. Bardzo istotne jest też to kiedy będziemy nawozić nasze podłoże. Róbmy to jedynie po zakończeniu okresu wegetacji, czyli późnym latem bądź jesienią. Wtedy nawozy najlepiej się wchłaniają, a to wszystko ze względy na zwiększoną wilgoć, która doskonale rozkłada nawóz w glebie.

Najlepsze zbiory będziemy mieć tylko wtedy, gdy zadbamy o odpowiedni poziom minerałów w glebie. Dlatego, gdy brakuje nam wapna i nasze plony są słabowite to musimy niezwłocznie w okresie jesiennym nawieźć podłoże. Zastosujmy do tego odpowiedni nawóz wapniowy. W przypadku gleb ciężkich dobry będzie nawóz tlenkowy, do uprawy przy domu węglanowy. Warto również dostosować ilość nawozu do braków, aby nie dać o o wiele za dużo.