Dobra wentylacja w mieszkaniu

Wentylacja to nic innego jak wymiana zużytego powietrza w mieszkaniach na nowe, świeże, pozbawione zanieczyszczeń. Jak rozpoznać, ze proces ten jest zaburzony? Szyby są zaparowane, w domu panuje zaduch, w skrajnych przypadkach na ścianach pojawia się pleśń. Jak tego uniknąć? Jak zadbać o prawidłowy proces wentylacji?

Jak dbać o prawidłową wentylację?

wentylacja - ToruńW powietrzu przez nas wydychanym gromadzi się dwutlenek węgla, ale też szkodliwe związki chemiczne wydzielane przez meble, farby, kleje do tapet. Obecne są w nim również inne zanieczyszczenia: kurz, pył, zarodniki pleśni, a jeśli w domu pali się papierosy, również toksyczne substancje obecne w dymie tytoniowym. Oddychanie tak złej jakości powietrzem jest bardzo szkodliwe. Może odpowiadać za złe samopoczucie oraz szereg nieprzyjemnych objawów, m.in. bóle głowy, senność, rozkojarzenie i osłabienie. Zaostrza też choroby przewlekłe, np. astmę, bywa również odpowiedzialne za rozwój grzybiczego zapalenia płuc, alergii, a nawet depresji. Tych wszystkich problemów można jednak uniknąć, jeśli w naszym domu cyrkulacja powietrza jest prawidłowa. Jeśli mamy co do tego wątpliwości lub gdy wiemy, że potrzebujemy w tym zakresie pomocy profesjonalnego serwisu, warto wyszukać odpowiednich fachowców. Jak to zrobić? Można albo skorzystać z polecenia albo też wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę: wentylacja – Toruń (lub każde inne miasto czy miejscowość w pobliżu miejsca zamieszkania) i przejrzeć prezentowaną ofertę fachowców. Warto zająć się tym jak najszybciej, bo jest to istotne również ze względu na użytkowanie urządzeń grzewczych, m.in. kuchenki gazowej, kominka czy pieca CO. W źle wentylowanych pomieszczeniach ponadto bardzo brzydko pachnie, co można poczuć zwłaszcza wchodząc do mieszkania. W większości domów stosowanym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Powietrze wpływa przez nawiewniki, a jest usuwane przez kanały wywiewne. Innym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna (wywiewna lub nawiewno-wywiewna), która generuje potrzebę użycia wentylatora.

Bez względu, który rodzaj wentylacji zastosujemy, istotne jest też dbanie o prawidłowe użytkowanie pomieszczeń. Chodzi m.in. o regularne wietrzenie, unikanie zbyt mocnego wychładzania pokoi, jak również odpowiednią regulację okien. Warto też sprawdzić poziom wilgotności powietrza. Jeśli będzie wynosić ok. 50-60% można mieć pewność, że nasze mieszkanie posiada prawidłowy system wentylacji.