Dlaczego badania gruntów są takie ważne?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jaki rodzaj gruntu posiadamy. Przez co projekt domu jest niedostosowany do rodzaju gruntu na jakim ma zostać zrealizowany. Może to spowodować znaczne podwyższenie kosztów całego przedsięwzięcia lub całkowite uniemożliwienie wykonania już kupionego projektu. Budowa domu to bardzo duża inwestycja, więc lepiej unikać takich niespodzianek. Dlatego warto dowiedzieć się z jakim gruntem mamy do czynienia, a dopiero później projektować dom, pozwoli nam to dopasować budynek do gruntu.

Jak zbadać grunt?

badanie gruntuZbadanie gruntu nie jest proste. Osoba bez odpowiedniego wykształcenia i sprzętu nie jest wstanie tego zrobić samodzielnie. Badanie gruntu musimy zlecić profesjonalistom. Co prawda w prawie budowlanym nie znajdziemy zapisu, który zmusi nas do wykonania takiego badania, ponieważ domy jednorodzinne są stosunkowo lekkie i nie wywierają dużego obciążenia na grunt. Jednak lepiej jest wykonać takie badanie i mieć pewność, że dom w którym mieszkamy, razem z całą rodziną, jest stabilny i posłuży nam wiele lat. Bardzo często słyszy się o tym, że czyjś dom się osunął i rodzina w nim mieszkająca została bez dachu nad głową. Jest to powód dla którego warto zainwestować w takie badanie. Unikniemy w ten sposób wielu niepotrzebnych problemów, które mogłyby nas dotoczyć w niedalekiej przyszłości. Jeśli zbadamy grunt na którym zamierzamy zbudować swój dom, to będziemy wiedzieć jakie działania musimy podjąć, aby dom stał stabilnie. Do rodzaju gruntu dobieramy rodzaj fundamentów. Im mniej stabilny grunt, tym mocniejsze i głębsze fundamenty musimy zastosować. Jeśli grunt jest bardzo niestabilny, to możemy go zagęścić lub utwardzić, ale najpierw musimy dokładnie wiedzieć na jakim gruncie chcemy budować, a bez badań się tego nie dowiemy.

Jak już wcześniej wspominałem, takie badania nie są obowiązkowe, jednak niektóre urzędy wydające pozwolenia na budowę na terenie naszego kraju, dużo chętniej zezwalają na budowę, jeśli do projektu dołączymy sprawozdanie z takich badań. Niemniej jednak takie badania warto wykonać dla samych siebie, aby mieć pewność, że budynek w którym będziemy mieszkać jest bezpieczny i posłuży nam długie lata. Inwestycja w takie badania pozwala nam uniknąć dodatkowych kosztów, których nie jesteśmy wstanie przewidzieć.