Czy wariograf jest skuteczny?

Nie ma na świecie ludzi którzy zawsze mówią prawdę. Już od najmłodszych lat uczymy się oszukiwać w celu osiągania własnych celów. Czasem są to rzeczy błahe, jak na przykład nie przyznanie się przed rodzicem, że nie zjadło się śniadania. W życiu dorosłym kłamiemy z nieco innych powodów, ale zawsze w tym samym celu – żeby się ochronić przed konsekwencjami swojego postępowania.

Do czego służą wariografy?

skuteczny wariograf - badanie w warszawieWiększość z nas, zapytana o prawdomówność, najprawdopodobniej odpowie, że nie kłamie, choć wcale to prawdą nie będzie. Oszukujemy z wielu powodów i najczęściej robimy to świadomie. Jednak mogą to być sytuacje mniej lub bardziej poważne, z których być może przyjdzie się nam rozliczyć. W życiu codziennym polegamy na swojej intuicji lub korzystamy ze zdobytych doświadczeń w celu rozpoznania kłamstwa u innych, ale w poważnych sprawach jest potrzebne potwierdzenie faktu. Rolę taką może pełnić skuteczny wariograf – badanie w Warszawie jest prowadzone w Instytucie Badań Wariograficznych. To główne centrum, które posiada aż dwadzieścia siedem oddziałów, będących przystosowane do przeprowadzania profesjonalnych badań na wariografie. Dla wielu osób, wyobrażenie o tym urządzeniu łączy się z obrazem jaki widzieliśmy w telewizji wiele lat temu. Jednak obecne wariografy są znacznie bardziej nowoczesne i mniejsze. Do badania wystarczy posiadać komputer ze specjalnym oprogramowaniem i odpowiednie czujniki, które podłącza się w różnych miejscach na ciele badanego. Skuteczność badania poligraficznego ocenia się na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent, ale tylko pod warunkiem właściwego sposobu przeprowadzenia. W Instytucie Badań Wariograficznych pracują wykwalifikowani testerzy, który posiadają niezbędne certyfikaty, umożliwiające im fachowe przeprowadzenie badania oraz wykonanie właściwej analizy wyników.

Każdego roku badaniu wariograficznemu poddają się steki osób i w większości przypadków są one zlecane na prośbę sądu, policji czy dużej korporacji. Trzeba pamiętać, że każda badana osoba musi wyrazić zgodę na jego przeprowadzenie. Sporą część klientów stanowią indywidualne osoby, które w ten sposób chcą dowieźć swojej niewinności w kwestii zarzutów o zdradę. Często badanie poligraficzne jest wykorzystywane w sprawie rozwodowej.