Częste błędy medyczne

Wszyscy chcieliby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą formą. Coraz więcej osób zaczyna prowadzić aktywny tryb życia, unikają używek, ograniczają spożywanie tłuszczów i często nawet rezygnują z jazdy samochodem. Niestety bardzo często mimo naszych starań, choroby przychodzą niespodziewanie. Wtedy mimo tego, że bardzo się boimy, pocieszamy się tym, że pomogą nam wykwalifikowani specjaliści. Oni mają przecież wiedzę i doświadczenie, więc nic złego nie może się stać. Nie zawsze jest jednak tak, jak tego oczekujemy.

Co trzeba wiedzieć o błędach medycznych?

błędy medyczneCzęsto odczuwamy niepokój przed wizytą u lekarza lub pójściem do szpitala. Jest on czymś zupełnie naturalnym, ponieważ życie mamy tylko jedno i fakt, że musimy swój los powierzyć w czyjeś ręce wcale nie jest przyjemny. Jednak czasem po prostu nie mamy wyboru. Gdy zachorujemy liczymy na to, że specjaliści otoczą nas jak najlepszą opieką. W końcu praca w służbie medycznej powinna być traktowana również jako pasja. Niestety wiele czynników może wpływać na jakość tej pracy. Błędy medyczne mogą się przytrafić nawet tym, którzy zazwyczaj są uważani za osoby dokładne i skrupulatne. To też tylko ludzie i nie są nieomylni. Błędem medycznym jest każde nieumyślne działanie, zaniedbanie czy zaniechanie, które prowadzi do szkody pacjenta. Takie błędy nie dotyczą tylko i wyłącznie lekarzy. Mogą je również popełniać pielęgniarki, dentyści, rehabilitanci i wszystkie inne osoby pracujące w służbie medycznej. Bardzo częstymi są błędy dotyczące diagnostyki. Zdarzają się wtedy, gdy lekarz lub osoba wykonująca badania źle zinterpretuje wyniki i zaczyna leczenie, którego pacjent wcale nie wymaga. Kolejnymi są błędy organizacyjne związane z nieprawidłowym działaniem konkretnych oddziałów lub nawet całego szpitala. Wtedy pacjentem nie ma się kto zająć i jest pozostawiony sam sobie, często na korytarzu. Błędy zdarzają się również podczas operacji lub źle prowadzonej po niej rehabilitacji. Wszelkie działania, których wynikiem jest jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu są uważane za błąd medyczny i coraz częściej pacjenci otrzymują wysokie odszkodowania.

Na wiele rzeczy w naszym życiu mamy wpływ, ale nie na wszystko. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co zrobią inne osoby i jak się w danej sytuacji zachowają. Mimo tego, że pracownicy służby medycznej są do swoich obowiązków doskonale przygotowani, to im również może się zdarzyć gorszy dzień. Oni też popełniają błędy, ale ważne jest to, żeby potrafili się do nich przyznać i starać się wynagrodzić wyrządzoną szkodę. W ostatnich czasach prawo działa zdecydowanie na korzyść osób pokrzywdzonych, które dostają wysokie rekompensaty za utracone zdrowie.