wentylacja

Co warto wiedzieć na temat wentylacji domu?

Wentylacja domu umożliwia cyrkulacje powietrza pomiędzy pomieszczeniami a otoczeniem zewnętrznym. W związku z czym jest to element, które w dużej mierze przekłada się na komfort mieszkaniowy domowników, a także z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy na wysokość rachunków za ogrzewanie. Co zatem warto wiedzieć o wentylacji domu, jakie są jej rodzaje i na co warto zwrócić uwagę przy budowie? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Wentylacja – informacje ogólne

wentylacjaWentylacja jak już na wstępie powiedzieliśmy to cyrkulacja powietrza, która najczęściej odbywa się z pomiędzy pomieszczeniami a otoczeniem zewnętrznym. Należy sobie zdawać sprawę z tego, że duże znaczenie dla pomieszczeń w których przebywają ludzie czy też zwierzęta ma to w jaki sposób działa wentylacja. Dopływ powietrza z zewnątrz umożliwia wymianę zanieczyszczonego i zużytego już powietrza na świeże. Fakt ten jest tym bardziej istotny, jeśli w pomieszczeniu występują dodatkowe zanieczyszczenia takie jak: dym papierosowy, pyły oraz wiele innych. W ramach wyjaśnienia wspomnimy także że można spotkać wentylacje będące zamkniętym systemem, jednak takie systemy stosuje się tylko w samolotach i tego typu obiektach, a co za tym idzie nie będziemy ich tu omawiać. Na dzień dzisiejszy na podstwie artykułów z portalu muratordom.pl wyróżnia się takie rodzaje wentylacji jak:

 • wentylacja naturalna – przeciąg,
 • wentylacja mechaniczna – wymiana powietrza sterowana mechanicznie,
 • wentylacja grawitacyjna – wykorzystanie różnicy ciśnień pomiędzy pomieszczeniem, a ujściem kanału wentylacyjnego,
 • wentylacja hybrydowa – połączenie wentylacji grawitacyjna z mechaniczną.

Należy zaznaczyć, że nieprawidłowo dobrana wentylacja czy niewłaściwie działająca ma niekorzystny wpływ na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu. Oznakami nieprawidłowego działania wentylacji mogą być:

 • pleśń,
 • para wodna na szybach,
 • podwyższony poziom wilgotności,
 • niszczenie ścian – zawilgocenie,
 • częste bóle głowy u domowników,
 • zmęczenie,
 • alergie, choroby okładu oddechowego.

Jeśli przebywając we własnych pomieszczeniach zaobserwujemy takie objawy to należy sprawdzić stan klimatyzacji.

Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna

WENTYLACJA MECHANICZNAWentylacja mechaniczna najczęściej znajduje zastosowanie w budynkach biurowych czy też obiektach użytku publicznego, czyli w miejscach gdzie przy wykorzystaniu wentylacji grawitacyjnej trudno by było zapewnić odpowiednie warunki. Jest to w dużej mierze związane także z kosztem instalacji mechanicznej, które jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tej grawitacyjnej. Czy w takim razie warto inwestować w wentylacje mechaniczną w obiektach mieszkalnych i na czym polegają największe różnice, pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Wentylacja grawitacyjne wykorzystuje różnice ciśnień, co umożliwia ruch powietrza, należy jednak zaznaczyć, że najbardziej wydajna jest ona w okresie zimowym, w letnim jej działanie jest praktycznie nie zauważalne, a  co za tym idzie jest konieczne wykorzystywani dodatkowo grawitacji naturalnej, czyli wietrzenia pomieszczeń. Należy także zaznaczyć, że działanie wentylacji grawitacyjnej uzależnione jest w dużej mierze od warunków atmosferycznych. Mocny wiatr zwiększa siłę działania wentylacji, a co za tym idzie zwłaszcza w okresie zimowym może to powodować zwiększone starty ciepła. Dość często występuje także problem niedostatecznego ciągu komina wentylacyjnego, spowodowany jego zabrudzeniem czy niewłaściwą konstrukcją w wyniku czego wymiana powietrza jest na niskim poziomie. Skutkuje to pogorszeniem mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń, rozwojem pleśni oraz zwiększona wilgotnością. pomimo tych wad nadal pozostaje to najpowszechniejszy system, warto jednak sprawdzić jak wypada na jego tle wentylacja mechaniczna. W tym wypadku działanie grawitacji nie jest zależne ani od stanu komina wentylacyjnego ani od pogody czy temperatury. Powietrze do pomieszczeń i z nich odprowadzane jest poprzez rury, a sam ruch powietrza jest wymuszony przez wentylator. Co umożliwia dostosowanie stopnia wymiany do potrzeb obiektu, dzięki czemu zawsze system ten będzie bardziej opłacalny niż tradycyjna wentylacja.

Wentylacja mechaniczna – co warto wiedzieć?

WENTYLACJA MECHANICZNAWentylacja mechaniczna jak już powiedzieliśmy jest sterowana przez wentylatory, a co za tym idzie siła jej działania może być zmieniana  w zależności od tego ile osób przebywa w pomieszczeniu. Co więcej należy zaznaczyć, że wentylacja mechaniczna jest także określana mianem wentylacja z odzyskiem ciepła. Wynika to z tego, że rekuperator zamontowany w jej systemie umożliwia odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza i wykorzystanie go do ogrzania doprowadzanego powietrza z zewnątrz. W związku z czym rekuperacja pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynku, przy czym należy zaznaczyć, że system ten jest dość kosztowny w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. A co za tym idzie inwestowanie w niego w przypadku obiektów mieszkalnych jest opłacalne, jeśli potrzebne są specjalne warunki (rekuperator wyposażony w filtry oczyszcza powietrza) oraz gdy starty ciepła są wysokie.

Wentylacja mechaniczna a klimatyzacja

rekuperacjaChoć możliwość sterowanie sposobem działania wentylacji mechanicznej sprawia, że jest ona bardziej praktyczna niż ta grawitacyjna to jednak należy zaznaczyć, że jej działanie nie zastępuje klimatyzacji. Klimatyzacja pozwala na schłodzenie lub ogrzanie powietrza dostarczanego do pomieszczeń, jak i na jego oczyszczenie, podczas gdy system rekuperacji jedynie ogrzewa i oczyszcza oraz daje nam możliwość kontrolowania siły działania. Dlatego jeśli elementem jaki jest dla nas szczególnie istotny jest obniżenie temperatury w okresie letnim to jednak warto rozważyć inwestycje w klimatyzacje.

Podsumowując

Prawidłowa wentylacja domu jest bardzo ważne, dlatego warto wiedzieć jakie obecnie mamy możliwości, jeśli chodzi o systemy wentylacyjny. Należy także zorientować się w tym czym one od siebie się różnią i tym samym, który z nich jest dla nas najkorzystniejszy. 

Leave a Comment