Co to jest modowy upcycling?

Faktem jest, że moda zmienia się właściwie co sezon. Rzeczy, które jeszcze tak niedawno były prawdziwym hitem na ulicach wielu miast, dziś są już dla wielu osób zupełnie bezużyteczne. Niektóre osoby wręcz przyznają, że nie założą na siebie czegoś, co w danym momencie nie jest na topie. Każdego roku przybywa ubrań, które nie są nikomu potrzebne. Szacuje się, że ponad półtora miliona ton ubrań rocznie zostaje przeznaczonych do utylizacji. Te liczby naprawdę mogą szokować. Część osób odkryła jednak to, że prawie każdej rzeczy można nadać drugie życie.

Co wiadomo o modowym upcyclingu?

modowy upcyclingZ pewnością niewiele osób wie, czym tak naprawdę jest upcycling i co to w rzeczywistości oznacza. W skrócie można powiedzieć, że jest to forma wtórnego przetwarzania rzeczy, które uważane są za odpady. W wyniku upcyclingu powstają rzeczy bardziej wartościowe. Zmniejsza się tym samym ilość rzeczy niepotrzebnych, przeznaczonych do wyrzucenia. Takie materiały mogą być przeznaczone do tworzenia zupełnie nowych rzeczy. Ma to bez wątpienia wpływ również na ochronę środowiska. Jak jednak ma się to wszystko do mody? Gdybyśmy prześledzili jej historię, z pewnością nie znaleźlibyśmy nikogo, kto wcześniej tworzył coś ze starych rzeczy. W ostatnich czasach coraz bardziej popularny staje się modowy upcycling. Pozwala on tak naprawdę zrobić coś pięknego z rzeczy, które potencjalnie nie nadawały się już do niczego. Niektórzy projektanci przerabiają męskie spodnie na niesamowite damskie spódnice, koszule w tuniki, płaszcze w kamizelki, a nawet buty i czapki. Jedynym ograniczeniem jest tylko i wyłącznie ich wyobraźnia. Okazuje się, że z niepotrzebnych surowców można także tworzyć piękne dodatki. Niektórzy wykorzystują do tego plastikowe butelki, aluminiowe puszki, czy nawet stare żeglarskie liny. Jeśli ktoś ma dobry pomysł, może tak naprawdę wykorzystać wszystko to, co ma pod ręką.

Nie da się ukryć, że świat mody zawsze nas zachwycał i jednocześnie zaskakiwał. Wydawać by się mogło, że widzieliśmy chyba już wszystko. Okazuje się jednak, że za każdym raz odkrywamy coś zupełnie nowego. Faktem jest też to, że upcycling jest nie tylko świetną formą wyrazu, ale również wpływa na środowisko. Wiele rzeczy można ponownie wykorzystać i warto to robić. Wszyscy ci, którzy odkryli, że z niepotrzebnych ubrań można wyczarować prawdziwe wybiegowe dzieła, dziś są niezwykle cenionymi artystami.