Buty ochronne – kalosze z PCV

W określonych sytuacjach pracownik dla własnej wygody i bezpieczeństwa musi założyć kalosze ochronne. Są one najczęściej wykonane z PCV, wytrzymałe i solidne. Chronią stopę przed zamoczeniem, również przed działaniem szkodliwych substancji. Sprawdzają się w różnych warunkach pogodowych oraz podczas działania różnych temperatur. Na co zwracać uwagę, kupując tego rodzaju obuwie ochronne?

Jak wybrać kalosze ochronne?

kalosze ochronne z pcvW specjalistycznych sklepach dostępne są kalosze krótkie oraz długie. W zdecydowanej większości przypadków wykonane są z PCV. Dla zachowania właściwego poziomu bezpieczeństwa ważne jest, by miały olejoodporną podeszwę z właściwym urzeźbieniem zapewniającym dobrą przyczepność do podłoża. Mają za zadanie chronić stopę przed zmoczeniem lub działaniem szkodliwych substancji, ale przy tym być lekkie i wygodne (miękkie). Cała ich powierzchnia musi być wodoodporna, a przy tym łatwa w utrzymaniu czystości i odporna na zniszczenia. Kalosze ochronne z PCV są najczęściej dostępne w kolorze czarnym lub ciemnozielonym. Są one wykorzystywane w zakładach przemysłowych lub produkcyjnych, choć coraz częściej znajdują zastosowanie również w gospodarstwach domowych, np. podczas prac ogrodowych. Produkuje się je również z myślą o grzybiarzach, wędkarzach czy myśliwych. Przed zakupem warto upewnić się, czy obuwie spełnia normę EN-20347. W sklepach z asortymentem BHP można też nabyć kalosze ochronne PCV odpowiednio wzmocnione. W takim wydaniu poleca się je lekarzom weterynarii oraz rolnikom. Posiadają stalowy nosek dla ochrony palców stóp oraz stalową podeszwę zapobiegającą perforacjom. Tego rodzaju obuwie często jest wyposażone w system anti-shock do amortyzacji wstrząsów w obszarze pięty. Może być też powleczone nitrylem. Buty ochronne to element stroju niezwykle ważny, którego nie wolno bagatelizować. Ich wymóg nie jest jedynie widzimisię specjalistów BHP, ale istotnym sposobem ograniczającym ryzyko poważnych uszkodzeń w obrębie nogi i stopy. Wyposażenie swoich pracowników w kalosze ochronne jest obligatoryjne w przypadku określonych zawodów czy sytuacji w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

Zakup kaloszy ochronnych z PCV nigdy nie powinien być przypadkowy. Nie można ich pominąć, ale też należy pilnować, by pracownicy je zakładali. To zresztą sposób na ich ochronę, więc powinni zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji. Przy zakupie tego rodzaju odzieży ochronnej należy skupić się na właściwym jej dobrze. Musi odpowiadać wymaganiom bezpieczeństwa, ale też być solidnie wykonana i wygodna.