Badania u trychologa

Szybki i często niezdrowy styl życia bardzo często jest przyczyną wielu chorób. W dzisiejszych czasach ludzie pracują coraz więcej i dłużej, zapominając i lekceważąc przy tym swój stan zdrowia. Najczęstszym winowajcą złego stanu włosów jest brak czasu na właściwą dietę i pielęgnację. Włosy myjemy pierwszym lepszym szamponem, a następnie suszymy gorącym powietrzem, by jak najszybciej dojechać do pracy. 

Wypadanie włosów – do kogo się udać?

popularny lekarz od włosówDolegliwości skóry głowy są bardzo powszechne. Szacuje się, że ok. 60% osób w Polsce boryka się z łupieżem, świądem lub wypadaniem włosów. Przyczyny mogą być różne i w zależności od objawów powinniśmy podjąć odpowiednie kroki. Najistotniejszym elementem diagnostyki wypadania włosów jest morfologia krwi, hormony tarczycy oraz żelazo. Jeśli te wyniki mamy w porządku powinniśmy udać się do dobrego trychologa. Jest to popularny lekarz od włosów, który zbada ich stan, oraz oceni skórę głowy za pomocą specjalistycznych sprzętów. W pierwszej kolejności taki specjalista wykona nam trichoskopię i trichogram. To pierwsze badanie polega na obejrzeniu skóry głowy i włosów w bardzo dużym powiększeniu za pomocą dermoskopu. Podczas takiego badania są również robione zdjęcia, które są poddane dokładnej analizie. Trichogram to badanie określające stan samego włosa. Trycholog pobiera od nas od 50 do 100 włosów, oraz wysyła do laboratorium. Określany jest wówczas stan cebulek i łodygi włosa. Na wyniki tego badania musimy czekać zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Trichogram jest podstawowym i najważniejszym badaniem trychologicznym, które da konkretną odpowiedź i diagnozę na temat samej struktury i typu włosów, ewentualnych bakterii, lub grzybów oraz skłonności genetycznych dotyczących łysienia określonego typu. Przygotowania nie są zbyt komfortowe dla pacjentów, ponieważ przed samym zabiegiem nie należy myć włosów przez co najmniej 72 godziny. 

Różne rodzaje łysienia dotyczą głównie mężczyzn, jednak zdarza się, że kobiety także borykają się z tymi problemami. O ile mężczyznom wypada pozbyć się włosów, tak kobiety mają nie lada problem. Dlatego warto zadbać o kondycję włosów i świadomą ich pielęgnację. Łagodny szampon bez SLS, oraz odżywki bez szkodliwych alkoholów w składzie to podstawa. Ponadto warto po umyciu włosy zawinąć bawełnianą koszulką, zamiast ręcznikiem, którego materiał bardzo źle wpływa na nasze włosy.